Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Jaki basen wybrać – chlorowany czy ozonowany?

  21 listopada 2017

Jak wybrać odpowiedni basen dla niemowlęcia?

W czerwcu 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Wyszczególniono w nim wymagania fizyko- chemiczne jakim powinna odpowiadać woda basenowa, w której prowadzone są zajęcia dla niemowląt i dzieci do lat 3. Zostały dość ostro określone dopuszczalne normy zwartości chloru lotnego i w wodzie w celu ochrony młodych organizmów przed wpływem chloru. Wiele basenów w Polsce nie było w stanie sprostać nowym wymaganiom i zakończono prowadzenie zajęć dla niemowląt i małych dzieci. Nie znaczy to, że wcześniejsze dopuszczalne normy dla stężenia chloru w basenach stanowiły zagrożenie dla dzieci, obowiązywały bowiem normy dla wody pitnej. Teraz normy zostały określone po prostu bardzo rygorystycznie. Rodzice często zastanawiają się, który basen będzie bardziej odpowiedni na zajęcia dla dziecka – z wodą ozonowaną czy chlorowaną? Nie ma powodów, żeby unikać wody chlorowanej. Chlor skutecznie niszczy bakterie, a poziom jego stężenia w wodzie, jak wspomniałam wyżej. Każda woda ozonowana jest też chlorowana, ponieważ sam ozon nie jest w stanie ‘wybić’ wszystkich bakterii. Uczulenie na chlor zdarza się dość rzadko. Należy pamiętać, że każda woda ozonowana czy chlorowana wysusza skórę, dlatego po umyciu dziecka pod prysznicem po zajęciach należy posmarować je kremem nawilżającym.

 

Oprócz uzdatniania wody ważna jest również jej temperatura. Powinna wynosić ok. 32-24 stopnie Celsjusza, żeby Maluszkowi było ciepło, co przekłada się na rozluźnienie mięśni i płynność ruchów. Jeżeli nasze dziecko marznie w wodzie możemy kupić dla niego piankę lub koszulkę termiczną. Trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie ogranicza jednak bezpośredni kontakt skóry z wodą, w więc płynące z niej bodźce czuciowe. Jeżeli pianka jest konieczna wybierajmy takie, które są jak najbardziej elastyczne i nie krępują ruchów Malca.

 

W celu ochrony wody przed przenikaniem do niej zanieczyszczeń zakładamy dziecku jednorazowe pieluszki do pływania. Należy pamiętać, że taka pieluszka nie ma za zadanie absorbować moczu tylko go filtrować i neutralizować. Nie warto więc zakładać takiej pieluszki w domu przed basenem, żeby zaoszczędzić czas na przebrane dziecka, bo może nas spotkać przykra niespodzianka. Niestety nie zawsze taka pieluszka w 100 % chroni przed przenikaniem zanieczyszczeń, zwłaszcza jeżeli nie jest dobrze dopasowana rozmiarem do dziecka. Dlatego też coraz więcej szkół pływania zaleca dodatkową ochronę w postaci majtek neoprenowych z szerokimi lamówkami wokół ud i brzuszka, która stanowi skuteczną ochronę np. w razie luźniejszej kupki. Dodatkowo neopren, z którego są wykonane ogrzewa dziecko.