Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Doskonalenie pływania dla dzieci i młodzieży

  26 października 2021

Doskonalenie pływania zaczyna się, gdy dziecko oswoi się z wodą, zwłaszcza na twarzy i opanuje podstawowe umiejętności takie jak: świadome kontrolowanie oddechu, zanurzanie pod wodę, swobodne unoszenie się na wodzie na brzuchu i na plecach w pozycji statycznej jak i w ślizgu.

Swobodne balansowanie na powierzchni w pozycji horyzontalnej z głową zanurzoną pod wodę jest punktem wyjścia do opanowania przez dziecko dobrej techniki pływania w przyszłości. Warunkuje bowiem ułożenie bioder na odpowiedniej wysokości na wodzie, tak, by po włączeniu pracy rąk i nóg, dziecko mogło efektywnie przemieszczać się po jej powierzchni.

Podczas lekcji pływania dziecko uczy się w jaki sposób prawidłowo poruszać nogami i rękami.
Na tym etapie możemy mówić już o nauce techniki pływania. Warto zwrócić uwagę na to, żeby ruchy były spokojne i precyzyjne. Powinna przyświecać nam zasada, że lepiej, żeby dziecko wykonało mniej powtórzeń, a dokładniej i poprawnie.

Najlepiej doskonalić pracę kończyn skupiając się osobno na nauce poruszania nogami i rękami. W tym celu możemy posłużyć się deską lub makaronem, które dadzą dziecku podpór i wyizolują pracę nóg. Dopiero z czasem można łączyć pracę rąk i nóg w całość, gdy dziecko opanuje już pewne wzorce ruchowe i zacznie je wykonywać automatycznie.

Doskonalenie pływania polega na wykonywaniu wielu powtórzeń tego samego ruchu, coraz lepszym czuciu wody i balansu ciała na wodzie. Z czasem mięśnie sa coraz bardziej zrelaksowane, napinają się tylko te ich partie, które są w danym momencie potrzebne do utrzymania równowagi i napędu. W przypadku małych dzieci doskonalenie pływania jest mocno uwarunkowane ich rozwojem fizycznym. Kształtuje się dopiero koordynacja ciała, zmysł równowagi, siła mięśni. Ważne jest, żeby lekcje pływania odbywały się w ciepłej wodzie, która zapewnia dziecku komfort termiczny, zwłaszcza, gdy nie jest w stanie pokonywać jeszcze dużych odległości w basenie, co chwilę zatrzymuje się lub wynurza z wody.

Kiedy lekcje pływania dają dobre efekty

Ważne jest systematyczne uczestniczenie w lekcjach pływania. Lepiej jest chodzić na basen częściej na krótko, niż rzadko na długi czas.
Podczas lekcji pływania dziecko uczy wykonywania wielu ćwiczeń. Warto wybrać się z nim na basen drugi raz w tygodniu, żeby miało czas poeksperymentować, pobawić się, doskonalić wykonanie poznanych ćwiczeń podczas lekcji. Każde dziecko uczy się w innym tempie, nie należy wywierać na nie nacisku. Czasami przez kilka lekcji pływania nie widzimy postępów, a na kolejnych zajęciach następuje duży skok. Bardzo ważne jest konsekwentne wykonywanie wielu powtórzeń, które po czasie zaowocują opanowaniem przez dziecko konkretnej umiejętności. Dopracowujemy przez dłuższy czas jakiś element, by potem dodać do niego kolejne i połączyć to w całość. Od jakości składowych elementów zależy efekt końcowy.

Jakie efekty w rozwoju dziecka daje prawidłowe pływanie

Lekarze polecają zajęcia na basenie zarówno zdrowym dzieciom jak i tym z problemami w prawidłowym rozwoju psychoruchowym.
W przypadku małych dzieci doznania płynące z wykonywanych przez nie ruchów w wodzie umożliwiają im coraz lepsze poznanie własnego ciała, jego granic i możliwości. W wodzie malutkie dzieci mogą poruszać się bardziej swobodnie i samodzielnie niż na lądzie.

W basenie maluszek ma dużo więcej okazji do zmiany położenie ciała, co wspaniale stymuluje jego zmysł równowagi. Z czasem ruchy dziecka w wodzie stają się coraz bardziej płynne i skoordynowane, napięcie mięśni wyrównuje się. Wszystko to przekłada się na lepszy rozwój dziecka na lądzie. Maluszki, które uczestniczą w lekcjach nauki pływania są bardziej odważne, ciekawe otoczenia, mniej nieśmiałe. Uczą się reagować na niepowodzenia, przezwyciężać trudności i zmęczenie. Są lepiej skoordynowane i szybciej opanowują umiejętności ruchowe na lądzie. U kilkulatków zdobywanie nowych umiejętności w wodzie i coraz większej samodzielności buduje wysokie poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości. Dzieci mają możliwość podejmowania różnych wyzwań, mierzenia się z trudnościami i osiągania sukcesów.

Więcej o wspieraniu wiary we własne możliwości.

Starsze dzieci uczestniczące w lekcjach doskonalenia pływania mają bardzo dobrą koordynację ruchową dzięki wykonywaniu naprzemiennych ruchów. Podczas nauki pływania doskonalą zmysł równowagi, wzmacniają stawy i siłę mięśni. Wykonując głębokie wdechy i powolne wydechy zwiększają powierzchnię płuc, wzmacniają mięśnie międzyżebrowe, co wspiera rozwój układu oddechowego. Uczestniczenie w zajęciach nauki pływania uczy starsze dzieci dyscypliny i systematyczności. Dzieci nabywają też cenny nawyk potrzeby aktywności ruchowej.

Czego można nauczyć się w pływaniu w zaawansowanych grupach

Dzieci, które biorą systematycznie udział w zajęcia nauki pływania od pierwszych miesięcy życia, w wieku ok. 3 lat mają już opanowane podstawowe umiejętności poruszania się w wodzie.

Kliknij i zobacz jak radzi sobie 2,5 letnia Malika.

Mali pływacy potrafią już balansować na wodzie i sprawnie zmieniać pozycję ciała w różnych płaszczyznach. Umieją utrzymać na wodzie prawidłową, horyzontalną pozycję, dzięki czemu minimalizują opór wody przy poruszaniu się po jej powierzchni. Na dalszym etapie nauki doskonalą technikę i efektywność pracy rąk i nóg.

W grupach zaawansowanych skupiamy się na detalach, takich jak prostowanie nóg w kolanach i obciąganie palców stopy, prowadzenie ręki nad i pod wodą, ułożeniu dłoni podczas zagarniania wody i odepchnięcia. Dążymy do tego, żeby ruchy kończyn były spokojne i dokładne. Dzieci doskonalą głębokie wdechy i długie wydechy, dzięki czemu z czasem zwiększa się pojemność ich płuc i możemy wydłużyć czas zanurzenia pod wodę.

Nurkowanie do dna po przedmiot, przepływanie blisko dna przez obręcze, skok z brzegu na główkę to ulubione zabawy dzieci. W zaawansowanych grupach 5 -6 latki potrafią pokonać kilka długości basenu płynąc na plecach lub z przyborem wypornościowym na brzuchu.

Doskonalenie pływania u dzieci a przyszła ścieżka rozwoju w sportach wodnych

Umiejętność pływania daje dzieciom wiele możliwości do podejmowanie różnych aktywności sportowych w wodzie w przyszłości. Jest to punkt wyjścia do tego, żeby dziecko z odwagą i zainteresowaniem spróbowało takich sportów wodnych jak pływanie na żaglówce, windsurfingu, kitesurfingu itp. Już 5 latki mogą uczyć się pływać na łódkach optymistach.

Pływanie niemowląt wywodzi się z survival swim lessons, czyli treningów, które miały nauczyć małe dziecko, które wpadło do zbiornika wodnego, jak wypłynąć na powierzchnię i w bezpiecznej pozycji oczekiwać na pomoc. Pływanie jest więc podstawową umiejętnością, która może uratować nam życie w różnych okolicznościach kiedy znajdziemy się przypadkowo w wodzie.

105_13-02_1030_AGH
078_08-02_0830_AWF_Flow
102_04-02_1215_AWF_Flow
013_22-02_1200_AWF_FLOW


Zapisz się teraz!

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Treść wiadomości