Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Nauka pływania dla dzieci – czego dziecko nauczy się na basenie ( jak przebiega nauka)

  26 października 2021

Nauka pływania dla dzieci przebiega w Szkole FLOW według konkretnego programu nauczania.

Stopniowo budowane są konkretne umiejętności pływackie m.in.:balansowanie na plecach i na brzuchu, nurkowanie, trzymanie się za brzeg i przemieszczanie wzdłuż niego. Nauka pływania dla dzieci odbywa się poprzez zabawę, żeby utrzymać ich zainteresowanie i pomóc wykonać trudniejsze elementy.

Określenie “pływanie dzieci” kojarzy nam się z przemieszczaniem się w wodzie konkretnymi stylami. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci trudno o tym mówić. Niemowlęta poruszają się w wodzie jakby pływały, bo pracują nóżkami i rączkami, potrafią też wstrzymywać oddech w trakcie zanurzenia, ale nie przypomina to tradycyjnego pływania. Nauka pływania dla małych dzieci polega na oswajaniu ich z wodą, głównie na twarzy, układaniu na powierzchni w różnych pozycjach dzięki czemu mogą poczuć wodę, jej siłę wyporu i balans swojego ciała.

Woda przez cały czas stymuluje ich ciało dostarczając bodźców niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W kolejnych kursach dziecko nabywa nowe umiejętności i doskonali te już zdobyte.

Ćwiczenia wspomagające dla dzieci – co dzieci powinny ćwiczyć poza lekcjami pływania?

Jak przygotować dziecko do nauki pływania? Zanim przyjdziemy pierwszy raz na zajęcia warto kilka tygodni wcześniej włączyć do każdej domowej kąpieli ćwiczenia wprowadzające dla dzieci, które oswoją je z wodą na twarzy i ułożeniem ciała na powierzchni w różnych pozycjach.

Po takim treningu w domu dziecko będzie na basenie bardziej odważne i otwarte na nowe doświadczenia w wodzie. Ćwiczenia wprowadzające kontynuujemy w domu aż do momentu, gdy dziecko bez stresu przyjmuje polanie wodą głowy i twarzy. Dopiero wtedy jest gotowe do pierwszego zanurzenia pod wodę na basenie.

 

Ćwiczenia wspomagające na basenie – jakie ćwiczenia dla przedszkolaków

Nauka pływania dla dzieci może przebiegać również na “sucho”. Dzieci powyżej 2 lat mogą ćwiczyć w domu naprzemienną pracę nóg i rąk, by utrwalić dany sposób poruszania nimi. Wystarczy posadzić dziecko na swoich kolanach i prowadzić jego ręce jak do kraula. Tak samo, pokazujemy jak pracują nóżki góra – dół trzymając pod kolanka. Możemy zachęcać dzieci do pływania na plecach proponując im przyjmowanie tej pozycji w wannie napełnionej niewielką ilością wody. Czują się wtedy dużo bezpieczniej niż na basenie, gdzie wiedzą, że jest głębiej. Oswajają się wtedy z wodą, która nalewa się do uszu i specyficznym szumem. Takie ćwiczenia wspomagające pozwalają na szybszą adaptację do wody w basenie.

Gdy dziecko opiera się nauce pływania – jak zachęcić do lekcji i samodzielnych ćwiczeń wspomagających?

Jeśli dzieci niechętnie uczestniczą w zajęciach nauki pływania w szkole warto zastanowić się nad przyczyną. Często ten problem dotyczy dzieci, które podczas domowych kąpieli nie miały polewanej wodą twarzy, nie zanurzały uszu pod wodę w wannie. Wtedy trzeba je oswoić z wodą i pokonać psychiczną barierę przed polaniem twarzy. Przy każdej kąpieli, stopniowo zwiększamy ilość wody, którą polewamy dziecku buzię zaczynając od przetarcia twarzy mokrą ręką, a kończąc na prysznicu po kilku tygodniach.

Od kiedy zacząć uczęszczać z dzieckiem na basen:

Nauka pływania dla dzieci jest świetną formą wspierania ruchowego rozwoju najmłodszych.
Wodną przygodę mogą rozpocząć już 3 miesięczne maluszki. Niemowlęta mają zachowane wiele odruchów z życia płodowego (m.in. odruch wstrzymywania powietrza), które z czasem zanikają. Możemy wspierać się nimi podczas zajęć nauki pływania dla dzieci dzięki czemu np. zanurzanie pod wodę jest dla nich mniej stresujące. Będzie łatwiej i bezpieczniej uczestniczyć w zajęciach, kiedy dziecko dość sztywno trzyma już główkę.

Gdzie odbywa się nauka pływania dla dzieci?

Zajęcia zorganizowane nauki pływania dla dzieci odbywają się w basenie, który ma ok. 1,2 m głębokości, o temperaturze wody min. 31 stopni Celcjusza, która zawiera bezpieczną ilość chloru, w tym lotnego, dla niemowląt i małych dzieci i jest poddana badaniom zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 2016).
Sprawdź nasze baseny, które spełniają powyższe wymagania – KLIKNIJ TU.