Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Dlaczego naukę pływania warto rozpocząć już w wieku niemowlęcym?

  23 maja 2020

Niemowlęta mają duży potencjał, żeby nauczyć się elementów pływania takich jak np. zanurzanie się z radością pod wodę i wyczuwanie balansu swojego ciała nad i pod jej powierzchnią. Są to umiejętności będące punktem wyjścia do opanowania dobrej techniki pływania w przyszłości.

Mają zachowaną “pamięć z życia płodowego”, dzięki której woda kojarzy im się z czymś przyjemnym i bezpiecznym. Dzięki temu są bardziej rozluźnione, radosne i otwarte na nowe wyzwania. Zmienia się to ok. 9 mca życia, kiedy pojawia się lęk separacyjny, większa ekspresja indywidualnych preferencji i świadomość. Dlatego naukę warto rozpocząć jak najwcześniej, żeby wejść w wodny świat bez niepotrzebnego stresu.

We wczesnym wieku niemowlęcym zachowanych jest też wiele odruchów wrodzonych jak np. umiejętność wstrzymywania oddechu po zanurzeniu twarzy pod wodę (tzw. mammal reflex). Zanika on ok 6 – 9 mca życia.  Warto wesprzeć się tym odruchem, by nauka nurkowania była przyjemnością. Bazowanie tylko na nim było by jednak niebezpieczne, dlatego też oswajamy dziecko stopniowo z wodą na twarzy i uczymy komendy, żeby było przygotowane do zanurzenia.

Wykorzystujemy też odruch kopania do nauki pracy nóg i odruch chwytny to ćwiczeń z samoratownictwa.

Kilku miesięczne niemowlę chętnie też leży na plecach. Jeżeli będziemy regularnie układać je w tej pozycji na basenie, nie będzie protestowało w wieku powyżej 6 miesięcy kiedy większość dzieci zaczyna pionizować się i nie przepada za pozycją na plecach.

Często kiedy dziecko przychodzi na zajęcia nauki pływania dopiero jako kilkulatek sporo czasu i pracy zajmuje oswojenie go z wodą na twarzy, przełamanie bariery psychicznej przed nurkowaniem i  rozluźnienie mięśni.

Niemowlęta mają zakodowane wiele odruchów wrodzonych i pozytywne skojarzenia z wodą z życia płodowego, które pozwalają im szybciej i bardziej naturalnie opanować wspomniane umiejętności. Najlepiej wybrać się pierwszy raz z maluszkiem na zajęcia, gdy skończy 3 miesiące, jeżeli waży już ok. 6-7 kg i dość stabilnie trzyma głowę. Od urodzenia możemy oswajać niemowlę z wodą już podczas kąpieli.