Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Kiedy kupić dziecku okularki na basen? Jak wybrać dobry model?

  12 kwietnia 2020

Zawsze trzeba sobie zadać pytanie czemu ma służyć dodatkowy sprzęt, wyposażenie na basenie. I tak w przypadku rękawków i kółek raczej służą one wygodzie rodzica i względnym poczuciu bezpieczeństwa. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich używanie kształtuje złe nawyki ruchowe w wodzie, bo m.in. pionizują one pozycję, utrudniają kontakt twarzy z wodą, ograniczają zakres ruchu, odbierają możliwość czucia wyporności wody i samodzielnego na niej balansowania.
A jak to jest z okularkami pływackimi? Czy i kiedy warto zacząć interesować się tym tematem? Otóż, nie należy się z nimi spieszyć, bo można zrobić więcej szkody niż pożytku. Dziecko powinno być już bardzo dobrze oswojone z wodą na twarzy, zanurzenia nie powinny powodować żadnego dyskomfortu. Jeżeli zakładamy dziecku okularki, bo nie lubi ono wody na twarzy, to błąd. W ten sposób odbieramy mu możliwość nauczenia się, że woda na twarzy i oczach jest ok i nie należy jej unikać w basenie. Przełamanie tej bariery jest niezbędne do dalszej nauki pływania. Dopiero, gdy nasz pływak siedzi na basenie dłużej z głową pod wodą niż nad, warto zadbać o jego oczy, które są drażnione przez długi czas przez chlor zawarty w wodzie. Warto też włączyć je, gdy dziecko nie ma problemu z zanurzeniem, ale nie przepada za nim. Możliwość ostrego widzenia pod wodą może je zachęcić do dłuższych zanurzeń, wykonywania bardziej zaawansowanych zadań jak np. nurkowania na dno po przedmiot.
Co ważne, próba założenia pierwszy raz okularków na basenie zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Dzieci zwykle nie lubią, gdy zakłada się im coś na głowę, a tu do tego będzie to ściskać, wbijać się w skórę itp. Dobrze jest  dziecko zaznajomić z okularkami już w domu podczas kilku kąpieli. Dać mu pobawić się, poeksperymentować, założyć na chwilę, potem na dłużej. Może poćwiczyć już pierwsze zanurzenia w wannie. Warto też powiedzieć dziecku co zyska zakładając okularki np. że będzie mogło zobaczyć skarby na dnie basenu i wyłowić je.
Co bardzo ważne, nie należy zakładać dziecku okularków na całe zajęcia. Wtedy może odzwyczaić się od zanurzania bez nich i uwstecznić.
Najlepiej założyć je dopiero po rozgrzewce, w części zajęć kiedy odbywa się dużo zanurzeń.
Polecam wybrać okularki z miękkiego materiału, który dobrze dostosowuje się do kształtu buzi. Warto zwrócić uwagę na możliwość szybkiej regulacji paska (na rzep), który trzyma okularki na głowie. Polecam okularki google, które nie wbijają się w okolice oka, zachowują szerokie pole widzenia, łatwo można je zdjąć i założyć.
Moim dzieciom sprawdziły się okularki Speedo  swim mask