Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Kiedy po raz pierwszy pójść z dzieckiem na basen?

  21 listopada 2017

Kiedy po raz pierwszy pójść z dzieckiem na basen?

Polecam wybrać się z dzieckiem na basen kiedy ukończy 3 mies. życia. Maluszek powinien ważyć powyżej 6 kg, żeby było mu ciepło w wodzie. Niemowlę powinno też już w miarę sztywno trzymać główkę. W trakcie zajęć często wykonujemy różne rotacje np. z brzuszka na plecy, z boku na bok i  łatwiej jest wtedy Rodzicowi w bezpieczny sposób trzymać dziecko i wykonywać  ćwiczenia, jeżeli Maluszek już stabilnie trzyma główkę.

 

Przed pierwszą wizytą na basenie zawsze warto zapytać się swojego pediatry czy nie widzi przeciwwskazań zdrowotnych do aktywności na pływalni. Lekarze odradzają basen dzieciom, które mają: częste, nawracające zapalenia ucha środkowego lub układu moczowego, wzmożony refluks żołądkowo- jelitowy, niektóre formy zapalenia skóry lub alergie np. na chlor (AZS nie jest przeciwskazaniem). W przypadku wcześniaków pierwszą wizytę na basenie trzeba odłożyć o 1-2 mies.

Pamiętajmy, żeby nakarmić dziecko co najmniej na 30 min. przed wejściem do wody, inaczej może ulać pokarm do wody. Wybierzmy też porę dnia, kiedy Maluszek jest wyspany i najbardziej aktywny. Jeżeli wybierzemy się w porze jego drzemki, duża ilość dodatkowych bodźców na basenie (słuchowych, wzrokowych i czuciowych) może sprawić, że dziecko będzie rozdrażnione, zacznie mocno płakać i protestować. Szczególnie za pierwszym razem, zarezerwujmy sobie więcej czasu, żeby nie spieszyć się na basen. Maluszki jak „radary” odbierają nasze emocje, jeżeli jesteśmy podenerwowani one to czują i również są niespokojne. Warto również po pływaniu zostać chwilę dłużej w holu basenu, żeby dziecko odtajało po wyjściu z szatni. Maluszek zazwyczaj jest głodny i spragniony, warto coś dla niego przygotować. Nie zdziwmy się też, jeżeli dziecko od razu po przebraniu zaśnie. Dla niego wizyta na basenie to masa wrażeń i znaczny wysiłek fizyczny.