Szkoła pływania dzieci i niemowląt w Krakowie FLOW

Małe grupy
Stawiamy na jakość

Jak przełamać lęk przed wodą u dziecka?

  21 listopada 2017

Jak przełamać lęk przed wodą u dziecka?

Każde dziecko przychodząc na zajęcia na basen ma już jakieś doświadczenia kontaktu z wodą wyniesione z domu, czasami nie są one pozytywne.  Niektórzy rodzice unikają polewania głowy i twarzy w trakcie kąpieli, nie zanurzają dziecku uszu do wody.  A oswojenie z wodą na twarzy jest punktem wyjścia do nauki pływania. Wtedy dość sporo czasu i pracy trzeba włożyć w to, by przełamać psychiczną barierę dziecka do kontaktu z wodą.

Osoby, które nie potrafią pływać często też przekazują swój lęk i niechęć do wody dziecku. Wtedy potrzebna jest również praca nad postawą Opiekuna, żeby nie bał się wykonywać ćwiczeń z dzieckiem, trzymał je pewnie i zachęcał do podejmowania wyzwań. Instruktor w trakcie zajęć zorganizowanych może dać takiemu niepewnemu Rodzicowi poczucie bezpieczeństwa, wsparcie i wiarę w to, że jego dziecko może  nauczyć się.

Często w przypadku dzieci starszych obserwacja rówieśników w trakcie zajęć, pozwala im przełamać opory. Widząc, że inne dzieci czerpią radość z wykonywanych ćwiczeń, same w końcu podejmują próbę. Ważne, by nie zmuszać dziecka do niczego, raczej Rodzic powinien za nim podążać, wspierać i dostosować się do jego tempa.